اخبار سایت

جاهای دیدنی چالوس و مرزن آباد را بشناسید

جاهای دیدنی چالوس و مرزن آباد؛

نگاهی تخصصی به دیدنی های چالوس و مرزن آباد

از آنجا که بیشتر مساحت کشور ما خشک و بی‌آب است؛ شمال سرسبز ایران، همواره چون بهشتی گمشده، مقصد محبوب سفرهای گاه و بی‌گاه همه ما بوده است. در این میان اما، چالوس و مرزن آباد حال و هوای دیگری دارد. از سمت مشهد، پس از بابلسر و محمود آباد،،  کلاردشت و از سمت رشت، پس از رامسر و نمک آبرود، نگین زیبای شهرهای شمال، با ساحل تمیز، آبشارهای حیرت‌انگیز و جنگل‌های سرسبز، مسافران را به خود می‌خواند. در این نوشته نگاهی تخصصی به جاهای دیدنی چالوس و مرزن آباد خواهیم داشت تا ببینیم چرا به این شهرها لقب بهشت گردشگران را داده‌اند.

آبشار اکاپل؛ یک دیدنی بکر و باورنکردنی

اگر از شهر چالوس به سمت جنوب غربی خود حرکت کنیم؛ در تلاقی کلاردشت و آغاز ارتفاعات البرز، جایی در دل سرد جنگلی کوهستانی، آبشاری بکر وجود دارد که سالانه انبوه گردشگران داخلی و خارجی را محو زیبایی خود می‌کند. چه برای بازدیدی کوتاه و یک روزه، چه با هدف کمپ کردن، این آبشار انتخابی بی‌نقص است. زیرا علاوه بر زیبایی و شکوه خود، در منطقه‌ای واقع شده که ظرفیت تفرجگاهی بالایی دارد. به عنوان مثال، فاصله این آبشار از دریاچه ولشت تنها سی کیلومتر است و در این بین نیز می‌توان از جلوه رودهای فصلی کوچک، ارتفاعات سر به فلک کشیده، حیات جانوری جذاب و بافت گیاهی دست نخورده بهره برد.

پل زغال مرزن آباد؛ یادگاری مهندسان قرن گذشته

در شمال کشور، رودخانه‌ای وجود دارد که از غرب مازندران، در ارتفاعات کندوان آغاز شده و در بستر خشن کوهستان، میزبانی از ماهی‌های آزاد، سوف و سفید را به عهده می‌گیرد. در نهایت پس از طی بیش از هفتاد کیلومتر مسافت، این رود از شهر چالوس به دریای مازندران ریخته و به همین دلیل، رود چالوس نامیده می‌شود. در سال 1307 شمسی، 17 کیلومتری جاده کندوان، جایی بین شهر چالوس و مرزن آباد، پل زغال توسط پهلوی اول احداث می‌شود تا عبور و مرور با سرعت و امنیت بالاتری صورت گیرد.

حالا پس از این همه سال، پل زغال مرزن آباد نه تنها بهره‌برداری راهبری دارد، که به لطف قدمت، منظره زیبا و جلوه خارق العاده‌ای که روی رود ایجاد کرده، یکی از ویژه‌ترین جاهای دیدنی مرزن آباد به شمار می‌آید. به خصوص اگر به صورت انفرادی و با خودروی شخصی سفر می‌کنید؛ می‌ارزد تا راه خود را به طرف این پل متمایل سازید. حرکت شما روی رود سرکش و زلال چالوس، با همراهی منظره جنگلی و کوه‌ها لحظاتی فراموش نشدنی خلق می‌کند.

یک پیشنهاد ویژه؛ پارک جنگلی فین چالوس

اگر از چالوس به سمت تهران حرکت کنیم، پس از هفت کیلومتر به یک پارک جنگلی محشر می‌رسیم که نه تنها در شمال، که در کل ایران از زیباترین مقاصد گردشگری به شمار می‌آید. پارک جنگلی فین با کلبه و کومه‌های سنتی به بازدیدکنندگان اسکان داده و نیلوفران مردابی خود را پیش چشم آن‌ها قرار می‌دهد. در فضای جنگلی خود رودخانه دارد و آرامش خاص جنگل را از طریق نجوای پرندگان به گوش آن‌ها می‌رساند.

نکته جالب اینکه امکانات رفاهی نظیر رستوران و زمین‌های بازی، خللی در ترکیب طبیعی پارک ایجاد نکرده‌اند و همچنان حضور در این فضای جنگلی دلپذیر است. هرچند که اکثرا زمان مناسب برای حضور در جاهای دیدنی چالوس و شمال فروردین و اردیبهشت معرفی می‌شود، اما به دلیل بافت گیاهی ویژه پارک فین، تقریبا تمامی ماه‌های سال زیبایی‌های خاص خود را خواهند داشت.

روستای هریجان مرزن آباد؛ زیبایی سرزمین آریایی

اگر با خواندن نام این روستا به یاد هری‌پاتر افتاده‌اید باید بگوییم که هریجان، نام یک روستا در نزدیکی سیاه‌بیشه در مرزن آباد است که اتفاقا هیچ ربطی به «هَریِ» خارجی‌ها ندارد و اگر معنای واژه رار ریشه‌یابی کنیم به هریگان می‌رسیم. هریگان، واژه فارسی هریجان است (هریجان شکل معرب یعنی عربی واژه است). هریگان یا هریجان یعنی سرزمین آریایی. هریجانِ سرسبز و دوست‌داشتنی، نقاط دیدنی زیادی دارد. مثلا یک آبشار باریک و مرتفع در آن خواهید دید که برای ورود به بعضی از قسمت‌های آن، نیاز به دریافت مجوز از اداره محیط زیست خواهید داشت.

اگر قصد دیدن نواحی بالا و تاج آبشار را دارید باید از اداره محیط زیست چالوس، اجازه بگیرید. این آبشار حفاظت‌شده است و در مسیر بازدید از آن، احتمال دیدن حیوانات وحشی هم وجود دارد. هریجان زیبا و سرسبز هم علفزارهای وسیعی دارد که حتی دیدن تصاویرش هم دلتان را باز می‌کند چه برسد به اینکه بار و بندیل را جمع کنید و از نزدیک به دیدارش بروی

سیاه‌بیشه در جاهای دیدنی مرزن آباد

ه و بوی خوش رطوبت دو ویژگی جدایی‌ناپذیر از شمال و به ویژه سیاه‌بیشه است. تقریبا در تمام فصل‌های سال، مه غلیظی روستای سیاه‌بیشه را می‌پوشاند. مه غلیظ این روستا به سیاهی می‌زند و به همین خاطر است که نام آن را سیاه‌بیشه گذاشته‌اند.

شکار در این منطقه ممنوع است و وسعت آن هم به ۹هزار هکتار می‌رسد. جمعیت بسیار اندکی، مثلا شاید در حدود ۱۱ خانوار در سیاه‌بیشه زندگی می‌کنند. شما هم می‌توانید به این روستای دیدنی سفر کنید. امکان اجاره کردن منزلی روستایی هم در سیاه‌بیشه وجود دارد. به دل این ده زیبا بزنید و چند روزی را از دود و شلوغی بی‌امان شهری آسوده شوید. پس زود و سریع، سیاه‌بیشه را به فهرست دیدنی های مرزن آباد اضافه کنید.

تله کابین نمک آبرود؛ حضور در ارتفاع 50 متری

در سمت غربی چالوس و به طور دقیق، کیلومتر 12 جاده چالوس به تنکابن، با شهرک توریستی نمک آبرود ملاقات می‌کنید. اگرچه در این پارک توریستی شهربازی، پینت بال و کارتینگ نیز وجود دارد، اما شهرت اصلی آن به خاطر دو خط تله کابین است که دل هر گردشگری را آب انداخته و وسوسه حضور در ارتفاع پنجاه متری را به آدمی می‌اندازد.

برای استفاده از تله‌کابین نمک آبرود باید بین ساعات 8 الی 20 در شهرک حضور داشته باشید و هزینه‌ای 30 هزارتومانی به ازای هر نفر را تقبل کنید. در عوض، خط یک، شما را با سرعت 3 متر بر ثانیه، در ارتفاعات چهار الی پنجاه متری، حدود 15 دقیقه سواری داده و خط دو، منظره بکر دیو سرویس بهداشتی را زیر پاهای شما قرار می‌د‌هد. با هر سن و سلیقه‌ای، در شهرک توریستی نمک آبرود سرگرم خواهید بود و به همین خاطر، نام این تله‌کابین با شایستگی در بین جاهای دیدنی چالوس قرار گرفته است.

دریاچه ولشت مرزن آباد؛ دور از قیل و قال دنیا

در قسمت معرفی آبشار اکاپل اشاره کردیم که در فاصله پانزده کیلومتری آن به سمت مرزن آباد، دریاچه‌ای وجود دارد که جان می‌دهد برای کمپ کردن و اقامت در دل طبیعت. حال اگر بخواهیم به طور دقیق آدرس دهیم، باید بگوییم بین شهر چالوس و آبشار اکاپل، دریاچه‌ای وجود دارد به نام ولشت که از نظر زیبایی منظره، آب و هوا، بکر بودن و هرآنچه که فکرش را بکنید؛ کم نظیر است.

دریاچه ولشت تنها از طریق چشمه‌هایی که در دل خود دارد تغذیه شده و با بارش‌های آسمانی تقویت می‌شود. از این رو، جوش و خروش زیادی را در سطح آن مشاهده نخواهید کرد و با ایستادن در کنار دریاچه، حیات آبی معجزه‌مانند شمال، حضور پرندگان مهاجر و بومی، چرای اسب‌ها و سکوت طبیعت همراه شما خواهند بود.

اگر با اتومبیل شخصی خود سفر می‌کنید؛ عمده راه آسفالت از سمت مرزن آباد است و تنها از سمت کلاردشت پس از روستایی به نام کردی چال، با کمی خاکی مواجه خواهید شد. اما روی هم رفته ملاقات با صد و پنجاه هزار مترمربع آب شیرین، قرار گرفته در گودی ارتفاعات سرسبز با مهی در بالای سر، چیزی نیست که به بهانه راه خاکی از دست برود. در آخر اینکه، دریاچه ولشت یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی »رزن آباد است که به ویژه در فصل‌های گرم، حال و هوایی ویژه دارد.

کاخ چای‌خوران چالوس؛ یک چایی در خدمت باشیم!

گرچه امروزه این کاخ حکم موزه دارد و برای بازدید عموم قرار داده شده؛ اما در روزگار پهلوی اول برای صرف چای و رفع خستگی بین مسیر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. سه نکته باعث تمایز این بنا در شمال کشور شده و امثال من و شما را به خود جلب می‌کند؛ اول اینکه فوق العاده قدیمی است و در عین حال برخلاف سایر بناهای باستانی کشور پابرجا مانده؛ دوم اینکه با اصول معماری غربی ساخته شده و در آخر اینکه، علی رغم روح تجمل‌گرایی در معماری آن روزگار، کاخ چای‌خوران فوق العاده ساده و به دور از تجمل کار شده است.

برای مشاهده گچبری‌های زیبا، بالکن دلباز، سرستون‌های باستانی وکاشی‌کاری‌های هنرمندانه کاخ چای‌خوران چالوس، باید به جنوب میدان معلم، جنب ساختمان دادگستری مراجعه کنید.

نمک آبرود چالوس تنها تله کابین نیست

در همین نوشته و در بندهای بالا تله کابین نمک آبرود را به عنوان یکی از جاهای دیدنی چالوس معرفی کردیم. به طور اجمالی نیز اشاره داشتیم که حضور در نمک آبرود از منظره بی‌نظیر دریای مازندران از بلندی‌های البرز هم فراتر می‌رود. اما خالی از لطف نیست که به طور اختصاصی بیان کنیم، یک سورتمه هیجان‌انگیز با سرعت 25 کیلومتر بر ساعت که در دل جنگل تعبیه شده، کارتینگ و ماشین چهارچرخ، پینت بال، پل معلقی که یاد فیلم‌های جیمزباند را تداعی می‌کند، سینما، مجموعه پروازی، دلفین‌های آکواریوم به همراه یک شیر دریایی بامزه، پیست دوچرخه سواری و تفرجگاه ساحلی تمیز و دست نخورده که امکان شاتل، جت اسکی، هاور کرافت و بسیاری دیگر را فراهم می‌کند؛ سایر جاذبه‌های نمک آبرود هستند.

هزینه بلیط سرویس‌های بالا بین 10 الی 30 هزارتومان متغیر است و برای اقامت در نمک آبرود نیز انتخاب‌های متنوعی از قبیل سوئیت و هتل‌های چندستاره در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

جمع بندی و کلام آخر
در این نوشته به طور اجمالی جاهای دیدنی چالوس و مرزن آباد را معرفی کردیم. ناگفته پیداست که در این شهرها باصفای شمالی، جاذبه‌ها به این موارد محدود نمی‌شوند و هدف ما تنها پیشنهاد چند جاذبه به عنوان نمونه بوده است. اگر شما به چالوس و مرزن آباد سفر کنید؛ همسنگ آبشار اکاپل با انبوهی از آبشارها نظیر سواسره و هریجان آشنا خواهید شد؛ یا همانند دریاچه ولشت، می‌توانید از دریاچه سد دریوک و مرداب هسل دیدن کنید. با این تفاسیر، بی‌صبرانه مشتاقیم تا تجارب خود از سفر چالوس و مرزن آباد را با ما درمیان قرار دهید تا در این نوشته روز به روز با جاهای بکر و ناب بیشتری غنی شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.